Anotace a obrázky obálek knih pocházejí z oficiálních stránek nakladatelství, které knihu vydává.

Projekt Čistý: (6) Čistý ,,VS" jiné dystopie

18. srpna 2014 v 22:40 | Ronnie |  Projekt Čistý

Dnes se podíváme na zoubek několika dystopiím, pokusila jsem se shrnout jejich klady a zápory tak, jak to vidím já, takže článek je čistě subjektivní, chápu, jestli se mnou nebudete souhlasit, chtěla jsem Vám jen nastínit svoji perspektivu. Záměrně jsem vybrala takové knihy, které se mi líbily a mám je ráda, ale samozřejmě nějaké ty mouchy se najdou všude...Dystopií je dnes již velká spousta a tyto knihy jsou velmi oblíbené především u dospívajících čtenářů, kterým jsou také primárně určeny. Na tom rozhodně není nic špatného, právě naopak, když nějaká kniha dokáže čtenáře (ať už teenagera nebo dospělého) upoutat, je to skvělé. A to právě dystopie povětšinou moc dobře zvládají, mají k tomu totiž většinu potřebných předpokladů: jsou zajímavé, čtivé, ukazují nejrůznější (často dost děsivé) možnosti, kterými by se svět a lidská společnost mohli do budoucna ubírat a ve většině případů také nabízejí spousty akce, napětí a nějaké té romantiky... Co víc si přát. Ono se vlastně ani nedá divit, že jsou dystopie takovou "peckou". Ale. Samozřejmě jako vždy, i v tomto případě se dají najít tituly lepší a pak ty méně povedené. Ano, je to sice velice subjektivní záležitost (bez toho by to taky byla pořádná nuda), ale proč si některé z nich nezkusit trochu ,,porovnat" a zhodnotit...Pokud nebudu počítat staré, dobré (klasické) dystopie jako 1984 od George Orwella atd... dalo by se říct, že tu moderní éru dystopických knih odstartovala trilogie americké spisovatelky Suzanne Collins, Hunger Games. Schválně, kdo z Vás tuhle sérii ještě nečetl? Určitě se někdo najde, ale troufám si říct, že zase tak moc Vás nebude... Hunger Games mají nepopiratelně zajímavý nápad, v době kdy vznikly se mohly pyšnit jakousi jedinečnosti, kterou si s sebou nesou jistě stále. Koneckonců, jedná se o sérii, která většinu čtenářů k dystopiím přivedla, a to už jí nikdo nikdy neodpáře. Akce, napětí, extra dávka zvrácenosti v podobě Hladových her, to na čtenáře prostě platí... Já Hunger Games s odstupem času nevidím tak dokonale, jako když jsem je četla, ale byly prostě první a celkově jsem i tak spokojená... jen ten třetí díl... mě dost naštval.

+ Nápad, originalita, hodně akce a napětí,

- Občas Katniss a její rozhodnutí, třetí dílJako další do dystopické ,,rodinky" přibyla Divergence jejíž autorkou je Veronica Roth, série je často označována jako taková malá ,,slátanina" HG a Stmívání, avšak já tam tolik podobnosti nevidím. Série je jistě povedená, má mraky fanoušků a já osobně jí toho nemám tolik co vytknout. První díl byl skvělý, autorka si všechno vymyslela dobře, líbil se mi nápad s frakcemi, jen se mi zdá, že postupem času děj zbytečně trochu překombinovala. Čtenáři si také stěžují na menší podíl akce, zvlášť u posledního dílu. A mě osobně ještě příliš nesedly hlavní postavy, občas mi přišly na palici, chovaly se divně, dětinsky a to je taky hlavní důvod, proč jsem si Divergenci tolik neoblíbila.

+ Frakce, povedené filmové zpracování, čtivost

- Hlavní postavy, méně akce, trochu překombinovaný dějMyslím, že za zmínku rozhodně stojí série Roztříštění od Tahereh Mafi, jako bývá zvykem, další trilogie. Tentokrát mě na sérii hodně zaujalo to, že některé postavy mají určité zvláštní schopnosti, což není tak úplně ojedinělé, ale líbilo se mi, jak to autorka vymyslela. Děj plyne hezky a i přes některé zdlouhavé popisy myšlenek hlavní hrdinky, má příběh poměrně spád. A hlavně je tam Warner, což je skvěle vymyšlená postava. Za to klobouk dolů.

+ Schopnosti postav, přeškrtaná slova a věty, psychopat Warner, čtivost, spád

- Občas až moc myšlenek hlavní hrdinky JulietteSérie Nebe od Veroniky Rossi je dalším opravdu zajímavým dystopický dílem. Líbil se mi Svět, kde se všechno odehrává, jak Říše a Lusky, tak hlavně venkovní svět, éterové bouře, lidé žijící v kmenech, je to zase něco trochu jiného. Zajímavý nápad. Na co si však čtenáři často stěžují jsou nové pojmy, které autorka vymyslela a chrlila hned od začátku jeden za druhým. Mě to sice nevadilo, ale chápu, že pro někoho mohl děj působit zmateně.

+ Svět, který autorka vytvořila, nápad, střídavé vyprávění

- Hodně pojmů, lehká zmatenost děje, trochu nevýrazné postavyČistý má nepopiratelně zajímavou myšlenku k zahloubání, nápad je skvělý, všechny popisy umožňují podrobně nahlédnout do děje a celkově na mě kniha působí vyspělejším dojmem, i přesto, že hlavní postavy jsou povětšinou ještě děti. Kniha mě uchvátila. Působila děsivě, ponuře, byla akční, napínavá a hlavně překvapivá. Navíc se autorka vymanila z trendu milostných trojúhelníků a celkově milostnou linii odsunula na vedlejší kolej. Prostě se soustředila na to hlavní. Dalším velkým plusem je rozmanitost postav, nejsou černobílé a působí uvěřitelně.

+ Fantasie autorky, samotné prostředí, atmosféra, zpracování, různorodé postavy

- Občasná rozvleklost


Pokud jde o nějaké konečné zhodnocení: pro mě je Čistý jednou z nejlepších dystopií, jaké jsem četla a myslím si, že rozhodně stojí minimálně za zkoušku. Tak co, dáte mu tu šanci? :-)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucinda Lucinda | Web | 20. srpna 2014 v 8:57 | Reagovat

Skvělý článek! Z tvého výběru jsem nečetla sérii Nebe a sérii Čistý.
Ale obě série si chci brzy přečíst :)

2 Ronnie Ronnie | Web | 20. srpna 2014 v 11:27 | Reagovat

[1]: Určitě si je přečti, pokud máš ráda dystopie, myslím, že se Ti taky budou líbit... tak snad se k nim brzy dostaneš. :-) A děkuji! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama