Anotace a obrázky obálek knih pocházejí z oficiálních stránek nakladatelství, které knihu vydává.

Recenze: Jsem roztříštěná

27. prosince 2013 v 9:25 | Ronnie |  Reviews
Originální název: Shatter Me
Autor: Tahereh Mafi
Série: Roztříštění
Díl: první
Nakladatelství: CooBoo, 2013
Vydání: Hardback, 288 stran
První věta: Jsem zavřená už 264 dní.

Anotace: Jsem prokletá. MÁM DAR.
Jsem zrůda. JSEM VÍC NEŽ JEN ČLOVĚK.
Můj dotek je smrtící. MŮJ DOTEK ZNAMENÁ SÍLU.
Jsem jejich zbraň. BUDU SE BRÁNIT!
Nikdo neví, proč je Juliettin dotek smrtící, ale Obnova s ní má své plány. Chtějí ji použít jako zbraň. Ovšem Juliettina představa je úplně jiná…
Kniha, kterou držíte v ruce, vás bude děsit.
Tuhle knihu nebudete moci odložit!

Sedmnáctiletá Juliette Ferrarsová už dlouhých 264 dní neviděla jedinou živou bytost, s nikým nepromluvila, nikoho se nedotkla. Je úplně sama. Zavřená v ústavu pro choromyslné. Je prý blázen, hodně nebezpečný blázen. Její dotek totiž dokáže působit velké utrpení. Jediné rozptýlení jí poskytuje její malý zápisníček, do kterého ukrývá své myšlenky, které by nikdy nemohla vyslovit nahlas... Jednoho dne však Juliette přibude nový ,,spobydlící". Adam, mladík s neuvěřitelně modrýma očima. Po nějakém čase si Juliette uvědomí, že Adama zná už z dřívějška, chodili spolu do školy. Adam Juliette vypráví o vnějším světě. Vznikne mezi nimi jakési jemné poutu, skoro jako přátelství, všechno se však úplně zkazí v okamžiku, kdy k nim do cely vtrhne skupina vojáků Obnovy. A Juliette se dozví, že Adam je jedním z nich, patří k nim. Vojáci ji odvlečou pryč a tak se dostává na podivné místo, které má pod palcem šílený Warner, který chce Juliette použít jako svou zbraň. Tajnou lidskou zbraň... Juliette je však ochotná udělat cokoliv, aby tomu zabránila. Je rozhodnutá, že svým dotekem už nikdy nikomu nezpůsobí to, co dřív...Jsem roztříštěná je další knihou z řad dystopií, kterých je dnes opravdu nepřeberné množství. Některé jsou opravdu povedené, jiné už tolik ne. Roztříštěná sice nenabízí příběh, který by byl nejlepší nebo nejoriginálnější, to však vůbec nevadí. Spisovatelka Tahereh Mafi, totiž vše, co by knize mohlo scházet hravě dohání svým jedinečným stylem, jakým se rozhodla svůj příběh vyprávět. Krátké kapitoly, krátké věty, přeškrtaná slova. Kniha se tak čte neuvěřitelně lehce a rychle a je také obohacena o netradiční prožitek ze čtení. Děj doslova plyne před očima a když se člověk začte, příběh ho jen tak lehce nepustí. Roztříštěná je akční a napínavá kniha. Najdou se sice i nějaká ,,hluchá místa", ta však rozhodně co do počtu nepřevyšují ty svělé části.

Zmínila jsem sice, že se nejedná o nejoriginálnější knihu, ale autorce se přeci jen podařilo do příběhu zakomponovat i něco zajímavého navíc. Juliettiny zvláštní schopnosti. Myslím si, že je to poměrně příjemné ozvláštnění. Mě osobně totiž bavilo postupné odhalování toho, co Juliette všechno dokáže a hlavně proč a jak se to děje. Sice nám v tomto díle nebylo prozrazeno zdaleka tolik, kolik bych chtěla, ale chápu, že je potřeba informace poctivě rozdělit i do dalších částí. A myslím, že to bude ještě hodně zajímavé a nejspíš taky zamotané.


Hlavní hrdinka Juliette je po charakterové stránce opravdu velmi zvláštní postava. Taková rozpolcená osobnost, čemuž se ale nedá divit, vzhledem k tomu čím vším si v životě musela projít. Právě to ji ale dělá tak zajímavou. Její myšlenky, v podobě přeškrtaných slov, které se většinou vůbec neodváží vyslovit nahlas celý příběh neuvěřitelně pozvedávají. Juliette si určitě zaslouží obdiv, je velmi statečná. A já se vážně divím, že v sobě tu sílu a naději dokáže najít i v takových situacích, které ji potkávají. Autorka také vytvořila několik mužských postav, které bych jistě měla zmínit. Adam a Warner. Jeden je hodný, statečný, téměř dokonalý a ten druhý, jak se zdá naprostý blázen a psychopat. Je to hodně... zvláštní postava. Já vlastně ani nevím, co si mám o Warnerovi myslet. No, snad se můj názor na něj v dalším díle trochu vyjasní. A pak je tady taky Adamův kamarád Kenji, kterého jsem si opravdu oblíbila, protože jeho hlášky jsou jednoduše skvělé.Na Roztříštěnou jsem se dlouhou dobu opravdu těšila. Měla jsem poměrně vysoká očekávání a kniha mě rozhodně nezklamala. Naopak, pro mě bylo čtení skvělou jízdou, kterou jsem si vážně užívala. Nejdřív jsem měla trochu problém s autorčiným stylem, ale to je nejspíš jen otázka zvyku. Nakonec je to právě styl psaní, co knihu dělá tak výjimečnou. Takže se něčím takovým určitě nenechte odradit. Myslím si, že Jsem Roztříštěna si právem zaslouží být označována jako jedna z nejlepších dystopií... Knihu jsem dočetla před pár dny a pořád si tak nějak nejsem jistá, jaké hodnocení bych jí chtěla dát. 4 nebo 5 hvězdiček? Nakonec jsem rozhodla pro kompromis, 4,5 hvězdičky. A myslím, že už ani nemusím zmiňovat, jak moc se těším na další díl?!... Mimochodem, vážně se těším.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama