Anotace a obrázky obálek knih pocházejí z oficiálních stránek nakladatelství, které knihu vydává.

Recenze: Zahrada kostí

14. listopadu 2012 v 16:53 | Ronnie |  Reviews
Originální název: The Bone Garden
Autor: Tess Gerritsen
Série: Maura Isles
Díl: první
Nakldatelství: Knižní Klub, 2009
Vydání: Hardback, 336 stran
První věta: Nejdražší Margaret, děkuji Ti za úpřímný projev soustrasti k úmrtí mé milované Amélie.

Anotace: Neznámé kosti, neodhalená tajemství a nevyřešené zločiny vrhají své zlověstné stíny až do současné doby - nový strhující kriminální román bestselleristky Tess Gerritsenové. Autorka v něm důmyslně propojuje osudy současných postav (na scénu opět přivádí soudní patoložku Mauru Islesovou) s příběhem z devatenáctého století, osvědčuje přitom dokonalou znalost historických reálií včetně nesnadných počátků moderní medicíny a temnou spletí hrůzných zločinů směřuje k šokujícímu závěru.Po rozvodu si učitelka Julia Hamillová koupí poněkud zchátralý dům a při zvelebování zahrady učiní nečekaný nález, totiž vykope neznámé kosti, které jak ukáže pozdější vyšetřování patřily mladé ženě z Viktoriánského období. Julii samozřejmě původ kostí a především totožnost ženy, která byla s největší pravděpodobností zavražděna a v tomto ,,hrobě" zcela nedůstojně pochována, opravdu zajímá. Proto se rozhodne vypátrat, co se tehdy vlastně stalo, s tím se jí snaží pomoci příbuzný zesnulé paní, které dům dříve patřil, stařík Henry, díky němuž se Julia dostane ke spoustě starých záznamů a především dopisů, které by jim mohly významně pomoci, při jejich snaze o odhalení pravdy, která zůstává ukrytá už víc než sto let...
Tím se tedy příběh přesouvá do minulosti a sice do roku 1830, kde je postupně odhalován poutavý a zajímavý příběh mladého medika Norrise Marshalla a chudé 17-ti leté dívky Rose Connollyové...

Rose pracuje jako švadlena v krejčovství manžela své sestry Aurnie, se kterou společně uprchly z rodného Irska, a která má za pár dní porodit a je tedy odvezena do zdejší nemocnice. V této době se však až nepochopitelně šíří choroba, Horečka omladnic, která zachvacuje rodičky bezprostředně po porodu a i přes snahu lékařů, není v jejich silách zákeřný průběh nemoci nijak zmírnit nebo dokonce odvrátit. Při této příležitosti se Rose seznamuje s mladým medikem Bostonské lékařské fakulty Norrisem Marshallem, chudým synem farmáře, který je nucen si na studium vydělávat coby ,,dodavatel" mrtvol univerzitě pro pitvy....Poté, co se Horečka omladnic stane osudná také Aurnii, která pouhých pár hodin po porodu dcery Margaret umírá, je na mladičké Rose, aby se o svou novorozenou neteř postarala a uchránila ji před vším zlým, co by jí mohlo hrozit.

V tento den se také odehraje vražda jedné z ošetřovatelek a její mrtvé tělo je nalezeno právě Rose. Do všeho se přimíchá i Norris, který se na místě shodou okolností také objeví. Po pár dnech je nalezena další oběť vraždy a je to opět Norris, kdo se objeví na místě činu, kde zahlédne, podobně jako předtím Rose, pravděpodobného pachatele a sice podivnou osobu v plášti a s maskou. Přesto se Norris stává možným podezřelým a tímto je jeho a Rosin osud sveden dohromady...


Na Zahradě kostí se mi moc líbilo, že se zde střídají dvě dějové linie a sice současnost a rok 1830, kde se děj odehrává nejčastěji. Mě osobně tedy určitě víc bavily části z minulosti, což je pro mě dobře, protože právě tady je umístěna největší část příběhu, ale na druhou stranu pasáže ze současnosti byly také velmi zajímavé a přínosné, velice výstižně a dobře doplňovaly a vysvětlovaly události z minulosti.

Za zmínku pak především stojí to, jak je v knize dokonale vyobrazena medicína 19.století, tehdejší operace, porody, pitvy, o tom všem se zde čtenář dozví mnoho zajímavých informací, mě moc bavilo pozorovat a zjišťovat, jak to tehdy vlastně všechno v této oblasti probíhalo, někdy bylo až šokující, co všechno museli lidé prožít, zjistit, aby se právě medicína dostala na takovou úroveň, jak ji dnes můžeme znát. Tyto popisy však nejspíš nebudou úplně nejvhodnější pro slabší povahy, takže pokud opravdu víte, že něco takového v knize nesnesete, tak Zahrada kostí, asi nebude zrovna pro Vás, ale pokud se třeba jen obáváte, protože nic takového jste předtím ještě nečetli a nemáte s tím zkušenosti, určitě to stojí alespoň za zkoušku. Já osobně jsem taky měla docela strach, jestli to vydržím a jak na to budu reagovat, protože nic podobného se mi předtím do rukou ještě nedostalo, ale nakonec u mě zvítězila zvědavost, jelikož Rodaw knihu opravdu hodně opěvovala a říkala, že je prostě skvělá. Takže jsem to musela vyzkoušet a zjistila jsem, že i přes počáteční mírné zděšení mě kniha opravdu pohltila a baví mě a nakonec jsem ráda, že jsem se dokázala odhodlat.

Jak už tedy bylo naznačeno autorka Tess Gerritsenová umí své příběhy vyprávět naprosto mistrně. Já jsem si čtení užívala, jak jen to šlo, pro mě se jednalo o docela originální děj, protože s tímto žánrem knih nemám příliš zkušeností, ale historií, která se zde hlásí o poměrně velké slovo, mám ráda, takže pro mě to bylo docela lákavé, i když jsem do toho zase tolik nadějí nevkládala, o to větší bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že si mě dokáže získat takovým způsobem příběh, do kterého bych to v životě neřekla. Velkým plus pro mě rozhodně byla romantická zápletka, která hraje v knize celkem velkou roli, takže i romantické dušičky si zde přijdou na své a budou se moct naplno nechat vtáhnou do děje plného nejen lásky, ale především napětí, o které společně s mnohými překvapeními také není nouze. No a pak ještě ten konec... já jsem sice hodně citlivá osoba, takže zrovna u mě není moc velkým překvapením, že mi (nejen) u knihy ukápne nějaká ta slzička, ale musím přiznat, že v poslední době mě žádná kniha tak nedojala, Zahradě kostí se to však podařilo, takže to je rozhodně potvrzení, že na mě příběh opravdu neuvěřitelně zapůsobil.


Jak už jsem se zmínila, na začátku jsem si nebyla vůbec jistá, co od knihy čekat a nevěděla jsem jestli to bude něco zrovna pro mě. Teď vím, že Tess Gerritsenová a její Zahrada kostí se mi navždycky zapsala do srdce, už dlouho se mi nestalo, že by se mi kniha dostala pod kůži takovým způsobem, jako právě Zahrada kostí, po přečtení musí na knihu a její podmanivý příběh neustále myslet a jsem přesvědčena, že to rozhodně nebyla moje poslední kniha od této autorky. Knize tedy naprosto bez váhání dávám plně zasloužených 5 hvězdiček i to mi ale připadá zatraceně málo, abych dokázala říct, jak moc si mě kniha získala. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama