Anotace a obrázky obálek knih pocházejí z oficiálních stránek nakladatelství, které knihu vydává.

Recenze: Lucerna v temnotě

10. října 2012 v 9:50 | Ronnie |  Reviews
Originální název: The Lantern
Autor: Deborah Lawrenson
Nakladatelství: Fortuna Libri, 2012
Vydání: Hardback, 392 stran
První věta: Některé vůně zajiskří a rychle vyšumí jako třeba kůra z citrusových plodů nebo dotek máty.

Anotace: Moderní gotický román o lásce, tajemství a vraždě je svěžím počteníčkem, které vás přenese do malebné Provence. Hlavní hrdinka Eve potkává šarmantního, ale uzavřeného Doma ve Švýcarsku. Je to jako zásah blesku - chtějí být spolu, a tak se společně vydávají na jih Francie, do opuštěného domu obklopeného voňavými poli levandule. Oboustranné okouzlení umocňuje odloučená poloha domu a překrásná tajuplná lucerna, která ho osvětluje... Pod vlivem nádherné provensálské krajiny, opojné vůně léta se Eve cítí tak jako nikdy předtím. S přicházejícím podzimem se ochlazují dny i Domova láska... Co přinese zima?

Eve s Domem se seznámí naprosto nečekaně a aniž by jeden z nich nějak pomýšlel na vážný vztah, jsou sebou navzájem tolik uchváceni, že se po pár příjemných schůzkách rozhodnout jít dál životem společně, bok po boku. Domovým snem je život v Provenci a přesně zde se také zamilovaný pár usadí, nastěhují se do krásného starého domu, který kdysi sloužil coby statek - Les Genévries - takové jméno nese jejich nový příbytek, kde si konečně mohou uživat své zamilovanosti. Jejich zdánlivě nekonečné štěstí však netrvá věčně a tak i přes neskonalou krásu okolí a příjemné prostředí, si Eve začne připadat divně a trochu opuštěně, k čemuž také výrazně přispívá Domova uzavřenost a mlčenlivost, která se výrazně projevuje vždy, když pande zmínka o jeho minulosti... Vztah Eve a Doma je tak jako na houpačce a Eve má navíc pocit, že v domě starší, což však ještě není to nejhorší...Velkou zajímavostí na knize je to, že se odehrává ve dvou dějových liniích, které se zde pravidelně střídají. První z nich, která je vyprávěna z pohledu Eve, tedy popisuje její život s Domem, do toho všeho se tu pak přimíchají životní osudy ženy jménem Benédicte, která na statku žila v minulosti. Čtenář má tak výbornou možnost se do celkového děje ještě více ponořit a knihu si maximálně užít a vychutnat. A jak to tak bývá, je jasné, že obě tyto linie, ve kterých se příběh odehrává, spolu navzájem souvisí, což vede k jejich vzájemnému propojení na konci příběhu. Mě, musím říct, byl příběh z minulosti, tedy osudy Benédicte, daleko milejší a sympatičtější a celkově jsem raději četla části o této ženě, dvě ústřední postavy ze současného období se mi příliš nepozdávaly.

Kniha, jak už samotná anotace napovídá, je velmi romantická a celkové opravdu hodně citově naladěná, jelikož jedním z ústředních motivů je milostný vztah mezi hlavními hrdiny, pak se zde také poměrně často objevují popisy nejrůznějších vůní a barev, což podle mě krásně dotváří atmosféru knihy, i když se mi zdálo, že tam toho občas bylo až moc

Vztah mezi Domem a Eve, jak už bylo zmíněno je jedním z hlavních témat knihy, kterému je možná zbytečně věnována až přílišná pozornost, jelikož to potom znatelně ubírá prostor pro další, mnohdy zajímavější dění v knize. Já osobně bych tedy v tomto případě byla pro méně romantiky a více nějaké akce, či celkově jiného pojetí samotného děje, ale chápu, proč se autorka rozhodla vytvořit své dílo právě tak, jak je, i když mě jeho pojetí zase tolik nepotěšilo.


Celkově se mi kniha poměrně líbila, i když byla místy docela zdlouhavá a tak trochu nudná, ale zase se zde objevují i pasáže, které mě velice bavily a líbily se mi, takže jsem z ,,Lucerny" docela na rozpacích a tak nějak úplně nevím, co bych si o ní měla vlastně myslet. Na první pohled je to opravdu krásná kniha, obálka je jednoduše moc povedená a i vlastním obsahem je mi celkově sympatická, určitě musím ocenit nápad ten je výborný, ale konečné pojetí a zpracování, na mě nezapůsobilo tolik, jak jsem doufala, proto knize dávám 3 hvězdičky.


Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství FORTUNA LIBRI.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama