Anotace a obrázky obálek knih pocházejí z oficiálních stránek nakladatelství, které knihu vydává.

Knižní zpověď I (Od kolébky do školy)

11. října 2012 v 11:48 | Ronnie |  Knižní zpověď

Projekt ,,Knižní zpověď" vytvořila Fanta, je to vlstaně taková forma řetězáku na téma, jak jinak než knižní. Hodně mě to zaujalo, protože podobné věci ve formě různých otázek a odpovědí mám vážně ráda, proto jsem se rozhodla zapojit. 1. Jsi knižní typ?
  Rozhodně ano, i když ještě před pár lety to tak vůbec nebylo a ani tomu nic příliš nenasvědčovalo, potom se ve mně něco změnilo a od té doby jsem knihami dá se říct posedlá. Takže pro mě osobně je to výborná změna a doufám, že mě čtení nikdy neomrzí.
 2. A co tvoji rodiče a příbuzní?
  Moji rodiče se určitě nedají označit jako ,,knižní tipy", vůbec nečtou, mamka mě sice ve četní podporuje, ale sama by asi nic nepřečetla a podobně jsou na tom i ostatní rodinní příslušníci, jediný o kom vím, že by četl, je moje sestřenice, jinak je to u nás v rodině vážně bída.
 3. A vrstevníci?
  Většinou ne, nebo o tom alespoň nevím, mám sice jednu kamárádku, která taky ráda čte, ale jinak nic moc... samozřejmě se najde spousta mých vrstevníkl, kteří knihy zbožňují tak, jako já, stačí se přeci porozhlédnout po té obrovské spoustě knižních blogů, bohužel, to jsou ale lidé, které osobně neznám, i když v mnoha případech by mě to velmi potěšilo, musí být opravdu moc fajn mít někoho, kdo je ze četní stejně tak nadšený, ale tolik štěstí nemám.
 4. Vyprávěli ti vaši nebo příbuzní pohádky, když jsi byla malá? Pokud ano, jaké?
  Ano, moje mamka mi vyprávěla pohádky každý večer před spaním, i když nadšená z toho tuším moc nebyla, ale jsem ráda, že se dokázala překonat :-D... a jaké? Tak určitě takovou tu klasiku jako Karkulka, Popelka, Perníková chaloupka atd... a pak nějaké pohádky o zvířátkách, ty jsem měla obvzlášť ráda.
 5. Četli ti rodiče nebo příbuzní pohádky, když jsi neuměla číst?Pokud ano, jaké?
  O jiných příbuzných, co by mi četli nebo vyprávěli pohádky nevím, takže asi ne a myslím, že k tomu stejně neměli moc příležitostí a i kdyby, tak odhaduju, že by se jim do toho stejně asi moc nechtělo... moje rodinka prostě vážně na knihy moc není... jejich smůla!
 6. Uměla jsi již před školní docházkou číst?
  Nějaká písmenka jsem rozhodně poznala, ale že bych je dokázala vyloženě nějak souvisle přečíst, to si myslím, že ne.
 7. Jaká byla tvá první (nebo alespoň patřila mezi ně) knížka, kterou jsi přečetla sama?
  První?... Tak to si opravdu nevzpomínám, ale silně zakořeněná v mých dětských vzpomínkách je kniha ,,Děri z Bullerbynu", kterou jsem určitě sama četla, jen už opravdu nevím, jestli byla první, ale spíš ne.
 8. Bála jsi se některé pohádky?
  Hm... těžko říct, já jsem celkově docela bojácný člověk, což mi občas příliš nevyhovuje, ale snažím se to překonat, takže je dost možné, že ano, ale nevím kdo to tak mohl být konktrétně.
 9. Jaká byla tvá nejoblíbenější kniha než jsi šla do školy?
  Nevím. Asi nějaká pohádka. Možná něco od Disneye.
 10. Chtěla jsi být nějakou tvojí oblíbenou postavou?
  Konkterétě asi ne, ale rozhodně jsem chtěla být princeznou, myslím, že mi bylo docela jednou jakou, ale měla to být princezna a určitě jsem preferovala ty kladné postay, to mi ostatně zůstalo dodnes.
 11. Měl jsi ve škole problémy se čtením?
  No, i když jsem to jako malá se čtením rozhodně moc nepřeháněla, tak se čtením jsem žádný problém neměla. Sice mě čtení ve škole nebavilo, neměla jsem ráda, když jsem musela číst nahlas před třídou, ale když na to došlo, tak to určitě nebyla žádná tragédie, myslím, že mi to šlo docela pěkně. :-)
 12. A co tvoji spolužáci?
  Někteří četli pomaleji, což ještě není žádná hrůza, jiní se dost zadrhávali, to už bylo horší, ale jak kdo a taky jak kdy.
 13. Jakou knihu jsi měla ráda na prvním stupni (do 5. třídy)?
  Tak to budou asi ty ,,Děti z Bullerbynu" neznám nikoho kdo by knihu četl a komu by se nelíbila, já jsem ji měla opravdu moc ráda a i teď mám někdy chuť si knihu přečíst, ale bohužel ji doma nemám, ale přemýšlím, že bych si ji pořídila, což je možná torchu divné, ale co už nadělám. :-)...a pak se mi ještě moc líbila kniha ,,Luisa a Lotka" tuším, že nějak tak se to jmenovalo.
 14. V pubertě se jistě něco změnilo, tak co druhý stupeň (od 6. do 9. třídy, popřípadě tercie - kvarta na gymnáziu)
  Na druhém stupni, tak to bylo pro mě co se čtení týká určitě nejhorší období, protože, ačkoliv se za to opravdu moc stydím, v té době jsem nic moc nečetla, takže žádnou oblíbenou knihu pro toto období nemám.
 15. A na střední škole, popřípadě vysoké?
  Mám moc ráda fantasy a v poslední době taky opravdu ujíždím na dystopiích... konkrétně, když bych tedy musela nějakou knihu uvést, by to byla asi ,,Vampýrská akademie", což je kniha, která odstartovala mé čtecí období, už je to několik let a pořád se mě to drží, takže o to víc mi na knize záleží. Skrátka mi, i když to možná zní přehnaně, změnila život. V dobrém.
 16. Jak se tvé oblíbené žánry měnily?
  Nejdříve to byly pohádky, pak nic :-(... potom fantasy, dystopie, různé romány, teď jsem prostě schopná přečíst všechno možné... na střední je to samozřejmě i povinná, nebo spíš doporučená četba, se kterou ačkoliv jsem už ve 3. ročníku, teprve začínám, tak snad to doženu. :-D
 17. Četli jste si ve škole z čítanek? Do kolikáté třdy?
  Četli a bylo to určitě až do devátky, i když na druhém stupni se to docela omezilo, ale nezmizelo.
 18. Museli jste ve škole mít čtenářské/kulturní deníky? Pokud ano, kdy to začalo a trvá to do teď?
  Museli... no já bych spíš řekla, že jsme ho měli mít, ale většina na to stejně kašlala, takže asi tak... začolo to tuším někdy... asi ve čtvrté třídě a pokračovalo do deváté... teď na střední máme akorát ,,doporučenou četbu", takže je asi namístě si potom něco o přečtených knihách poznamenat, ale nikdo nám to příkazem nedal.
 19. Doporučovala vám učitelka nějaké knihy?
  Ano, teď je to vlastně docela často, při hodinách literatury, když zrovna nějakou knihu probíráme.
 20. Máš ráda povinnou četbu (musíš je prostě přečíst ať chceš nebo ne)?
  Nemám, ale zase, kdo ano?... Nemám ráda, když mi někdo přikazuje co mám a co nemám číst, teď na střední je ta četba naštěstí doporučená, i když přečíst to musíme, ale zase si člověk vybere co!
 21. A co taková doporučená (jsou to knihy, ze kterých si můžeš vybrat)?
  Nemůžu říct, že bych ji měla ráda, ale zase ani, že by mi nějak moc vadila. Já jsem nějakou doporučenou četbu až do nedávna vlastně vůbec neřešila, kašlala jsem na to, ale zase vím, že ji prostě přečíst musím, ať už chci nebo ne.. a navíc občas se i v takové četbě dají najít tutuly, které člověka zaujmou a pobaví... a když si člověk může vybrat, tak je to určitě lepší než když to dostane příkazem.
 22. A učebnice?
  No... tak ty rozhodně ráda nemám. :-D
 23. Jak se k učebnicím chováš?
  I když je nemám ráda, chovám se k nim hezky, nechci aby se zničily, nemám ráda poničené knihy, ať už jsou jakékoliv, navíc, když si je musím koupit, tak by mi to asi bylo dost líto, kdyby se poničily, ale zase tak moc to neprožívám... třeba moje učebnice němčiny... no, ta je mi totálně ukradená a podle toho taky vypadá.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama