Anotace a obrázky obálek knih pocházejí z oficiálních stránek nakladatelství, které knihu vydává.

Recenze: Rudá pyramida

24. května 2012 v 19:16 | Ronnie |  Reviews
Originální název: The Red Pyramid
Autor: Rick Riordan
Série: Kronika Cartera Kanea
Díl: první
Nakladatelství: Fragment, 2012
Vydání: Hardback, 408 stran
První věta: Máme jenom pár hodin, takže dávej dobrý pozor!

Anotace: První díl nové trilogie Ricka Riordana (autora Percyho Jacksona)!
Myslíte si, že je nějaký med nechodit do školy, věčně létat po celém světě, vozit s sebou jenom to, co se vejde do jednoho kufříku, a nemít žádný pořádný domov? Tak to budete koukat!
Už šest let cestuje Carter Kane z místa na místo se svým otcem, věhlasným egyptologem. Pořádně nezná ani vlastní sestru Sadie, která žije s prarodiči v Londýně. Děti se smějí setkat jen dvakrát do roka a tentokrát pro ně otec ještě ke všemu vymyslí nudnou prohlídku Britského muzea. Jenže pozor - egyptští bohové se probouzejí! Začínají nejděsivější Vánoce, jaké kdy Carter a Sadie zažili… Od toho dne se život čtrnáctiletého Cartera a dvanáctileté Sadie obrátí naruby. Sourozenci Kaneovi zjistí děsivou pravdu o své rodině a poznají tajemné egyptské bohy mnohem líp než z otcových výkladů a exponátů v muzeích.
Objevte zblízka starověký Egypt s jeho magií, dobrem i zlem a připojte se k dobrodružné výpravě sourozenců Kaneových!
Carten žije se svým otcem, archeologem a právě kvůli jeho práci se neustále stěhují z místa na místo. Cartera tohto nestálé přemísťování už začíná unavovat, své věci má sbalené v jednom kufru a nějaký poklidný život může rovnou zapomenout. Dokonce ani téměř nezvá svou sestru Sadie, která žije u prarodičů v Londýně a se kterou se vidí pouze jednou za rok...

Jsou Vánoce a pro další sourozenecké setkání mezi Carterem a Sadie vybral jejich otec muzezm, do kterého je vezme. Tentokrát to ale nebude jen další setkání po dlouhém roce. V muzeu se stane spousta podivných věcí a Kaneovi nejspíš ještě vůbec netuší, že v tuto noc viděli svého otce naposledy a už vůbec je nenapadne, že to, co bude následovat, je ještě daleko horší... Dobrodružství plné nebezpečí začíná...

Autor příběhu Rick Riordan přichystal svým hrdinům opravdu netradiční zážitky. Oba sourozenci se z nenadání ocitají tváří v tvář neuvěřitelným tajemstvým jež obklopují starověký Egypt a pro záchranu svého otce, se budou muset vrhnou do dobrodružství, o nemž netuší, co je na jeho konci čeká...


Hned po otevření knihy si čtenář může všimnou jejího, trochu netradičního zpracování. Úplně na začátku knihy se mimo jiné ,,technické" údaje nachází také obsah s názvy jednotlivých kapitol, které jsou mnohdy pojmenovány opravdu zvláštně a úsměvně. Další, co mě okamžitě zaujalo, bylo ,,Varování", které obsahuje opravdu zábavný textík, něco takového jsem u žádné knihy před tím ještě neviděla. No a pak se konečně dostáváme k samotnému obsahu knihy. Příběh je vyprávěn z pohledu Cartera a Sadie, kterí se ve vyprávění střídají. Každá kapitola vždy dopředu ohlašuje, kdo se zrovna ujme role vypravěče a celý příběh je doplněn několika obrázky/hyeroglify, které se pravidelně střídají.

Když se zamyslím nad samotným příběhem, nelze říct nic jiného než, že je opravdu velmi originální, což mě vždy těší a to víc si chválím nápad s Egyptem, o kterém se ráda něco přiučím a dozvím něco nového. Autorova záliba je mi velmi blízká a moc se mi líbí, ať už se jedná o již zmíněný Egypt v této sérii, nebo o Řecko v jeho doposud známější sérii o Percy Jacksonovi. A také velice obdivuji autorovu schopnost nastřádat množství informací a následně je zformovat a zakomponovat do příběhu, který je navíc určený dětem a myslím, že to se opravdu povedlo. I když možná právě proto bych neřekla, že je Rudá pyramida odpočinkouvou knihou, ale to mi v tomto případě rozhodně vůbec nevadilo, protože mě příběh velice zaujal, byl poutavě napsaný a jak už jsem zmínila, moc se mi líbí nápad.

Rudá pyramida byla pro mě určitě něčím novým a o to zajímavějším, že jsem opravdu netušila, co můžu od knihy čekat, ano věděla jsem přece, že to má být kniha určená také dětem, ale přeci jen mi bylo jasné, že rozhodně nebude jednat o nějaké pohádkové vyprávění...

Čtení Rudá pyramidy se mi líbilo, já jsem si knihu a celý její příběh maximálně užila, i přesto, že se mi někdy všechno zdálo docela pomotané, ale to mě rozhodně neodradilo od pokračování. A nakonec se mi celý příběh velmi pozdával... Nějak jsem nedávno přemýšlela, prostě jsem si vlastně vybrala jako první Riordanovu sérii právě tuto? Vlastně nevím sama proč to tak bylo, protože Percyho si všichni celou dobu hrozně moc pochvalovali a přece jen na Rudou pyramidu jsem zaznamela poněkud rozpačité a rozporuplné názory... no možná to je ten důvod, já jsem prostě musela vědět, co je kniha vlastně zač a i když jsem taky občas byla trochu zmatená, rozhodně mě nezklamala. Právě naopak a já se rozhodně těším na pokračování tohoto napínavého příběhu plného záhad.


Jak už jsem zmínila, před přečetním knihy jsem opravdu nevěděla, co si mám myslet, ale teď už vím, že se jedná o kvalitní knihu se zajímavým a poutavým příběhem, který se mi líbil, proto knize dávám zasloužené 4 hvězdičky a netrpělivě čekám na pokračování.


Za poskytnutí recenzního výtisku velice děkuji nakladatelství FRAGMENT.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 20. června 2012 v 23:21 | Reagovat

Rudá pyramida mě hodně příjemně překvapila. Riordana jako autora jsem si oblíbila hned při čtení Percyho Jacksona a Bohové Olympu mě jenom utvrdily v tom, že je to skutečně vynikající spisovatel. Rudá pyramida je zase kousek jinde a rozhodně je originální. Fascinuje mě, s jakou lehkostí dokáže Riordan pracovat s egyptskou mytologií a nezamotat se do ní. Je to totiž přinejmenším stejně složitá jako ta řecká, ale navíc není tak permanentně známá.
S tvým názorem se plně ztotožňuju a stejně jako ty se těším na pokračování. :)

2 Terka Terka | E-mail | Web | 7. července 2012 v 14:25 | Reagovat

O Rudé pyramidě jsem již hodně slyšela i četla. Riordan je pro mne takovým příslibem kvality, ačkoliv jsem od něj doposud nic nečetla. Snad si ji brzy přečtu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama