Anotace a obrázky obálek knih pocházejí z oficiálních stránek nakladatelství, které knihu vydává.

Recenze: Procitnutí

25. března 2012 v 17:56 | Ronnie |  Reviews

Originální název
:
Wake
Autor: Lisa McMann
Série: Lovkyně snů
Díl: první
Nakladatelství: Fragmnet, 2011
Vydání: Paperback, 216 stran
První věta: Janie Hannaganová pustí učebnici matematiky z ruky

Anotace: Sedmnáctiletou Janie už nebaví, že se stále propadá ostatním lidem do snů, zejména pokud ten, komu se zdají, někam padá, ocitá se na veřejnosti nahý nebo sní o svých erotických tužbách. Janie se nemůže nikomu svěřit - neuvěřili by jí a mysleli by si, že je blázen. A tak žije se svou schopností jako s nechtěným prokletím, které neumí ovládat. Pak se jednou propadne do noční můry, z níž jí ztuhne krev v žilách. Poprvé není v něčí zvrácené duši jen pozorovatelem, ale i účastníkem...

Pro sedmnáctiletou Janie Hannaganovou je život jedna velká noční můra. Mnohdy asi taková, do jaké se často propadá prostřednictvím své zvláštní schopnosti, vstupovat lidem do snů. Nic tak hrozného? To si možná někdo pomyslí, ale Janie to nenávidí. V okmažiku, kdy v jejím okolí někdo usne, se totiž ona sama ocitá v jakémsi tranzu, oslepne, přestane cítit končetiny, ztratí vědomí a ocitne se přímo ve snu, který nepatří jí samotné. Tímto je její život poznamenaný již od dětství.

To co se jí děje, Janie nedokáže ovládat. A je to ještě o to horší, že je na všechno úplně sama, nemá nikoho, kdo by jí s jejími problémy pomohl, poradil jí, je opuštěná. Svého otce nikdy nepoznala a její matka, která se utápí v alkoholu, jí většinou jen němě přehlíží. Janie žije se svou matkou v nuzných podmínkách, nedostatek peněz ji přinutil najít si zamestnání. Janie už tedy nějaký čas pracuje v místním pečovatelském domě, kde se ke svému pozdějšímu údivu seznámí s osobou, která jí bude nápomocna daleko víc, než by se mohlo zdát....

Tato série je velice zvláštní svým originálním námětem, který zaujme. Příběh je zasazen do neobvyklého prostředí. Přece jen to, že by se měl člověk propadnou do cizího snu a pozorovat jej, není příliš častým tématem, což ale rozhodně čtenář musí ocenit, protože koho by bavilo číst pořád dokola a dokola knížky se stejným nebo hodně podobným dějem? No. Dobře. Procitnutí se sice zase tolik od jiných knih z žánru young adult neliší, ale hlavní zápletka je určitě něčím novým.

Hodně mě taky zaujal styl, jakým je kniha napsaná. Vše je popisováno podle data a dokonce času, takže víme, kdy se přesně co stalo, jak to bylo, nic vám neunikne. Ikdyž je možné, že právě tohle mohlo někomu působit problémy, především na začátku knihy, kdy se přeskakuje sem a tam při vysvětlovnání Janiiny minulosti, mě se to ale zamlouvalo. Také se zde objevují mnohdy krátké, výstižné věty. Autorka nevypisuje zbytečnosti, takže příběh rychle a příjemně plyne, nikde příliš nedrhne.Příbeh je sice místy poněkud plochý, ale právě proto poslouží jako výborné opočinkové čtení s přímou, lehce napínavou dějovou linkou.

16. října 2005, 21:30
Je neděle. V domě je čisto. Janie měla volno. Ráno šla na nákup, pak luxovala, utírala prach, všechno myla, leštila, cídlila a čistila.
Teď spí na pohovce.
Cabel nejde.
Ani nevolá.

23:47
....

Janie je velice sympatická hlavní hrdinka s nelehkým životním údělem, se kterým musí bojovovat už od dětství, což čtenáře podpoří k tomu, aby si jí více oblíbil, ikdyž ona sama zaujímá ve většině případů místo naprosté nuly, to už příliš neřeší, Janie ví, že je tu aspoň jeden člověk, kterému na ní záleží, její kamarádka Carrie.... a taky... Cabel, kluk o kterého se Janie sice nikdy příliš nazjímala, ale teď už je to jinak, nastala u něj z nenadání velká změna a toho si lidé většinou vážně všimnou....(Abych řekla pravdu nikdy jsme si nevšimla, že je to CaBel, vždycky jsem mu říkala Caleb, takže mě to fakt docela překvapilo a musela jsem na v knižce nějakou dobu koukat, aby si uvědomila, co vidím...) No a právě Cabel, hlavní mužská postava, záhadný samotář mi připadal takový... nijaký, i když byl i v knize nějakým způsobem popsán a vykreslen, nevěnovala jsem tomu moc pozornost, zdálo se mi, že se moc neprojevuje, ikdyž to měla být výrazná postava, mě tak nepřipadal, neobjevoval se tam zase tak moc a ani mi příliš nechyběl, taky jeho vztah s Janie byl trochu podivný. Ale i přesto se mi kniha líbila...

Námětově mě kniha zaujala a i příběh se mi opravdu moc líbil, měla jsem celkem vysoká očekávání, protože kniha získala velký počet kladných hodnocení a můžu říct, že mě rozhodně nezklama. Pravda. Sice to není nijak extra obsáhlé dílo, ale to mi vůbec nevadilo, je to příjemná oddechovka a zaslouží si 4 hvězdičky.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vexa Vexa | Web | 4. července 2012 v 11:35 | Reagovat

Jsem ráda, že jsi tuhle knížku ohodnotila kladně, dlouho nad ní uvažuju, ale stejně si ji asi nakonec půjčím v knihovně. :D Recenze je, stejně jako ostatní, čtivě napsaná, jen tak dál. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama