Anotace a obrázky obálek knih pocházejí z oficiálních stránek nakladatelství, které knihu vydává.

Recenze: Zlodějka duší

24. února 2012 v 22:07 | Ronnie |  Reviews
Originální název: Paranormalcy
Autor: Kiersten White
Série: Paranormálové
Díl: první
Nakladatelství: Fortuna Libri, 2011
Vydání: Hardback, 352 stran
První věta: ,,Moment - ty jsi - Ty jsi zrovna zívla!"

Anotace: Hrdinka románu Evie má velice zvláštní povolání: pracuje v Mezinárodní agentuře pro zadržování paranormálů. Běžně se vídá s upíry a vlkodlaky, její nejlepší přítelkyně patří mezi mořské panny a nová láska je vodouch - paranormál, který na sebe dokáže brát nejrůznější podoby. Nic na paranormálních tvorech ji nemůže překvapit a zaskočit. Paranormálové jí vlastně připadají normální a agentura jí nahrazuje rodinu, o kterou přišla. Trochu jí vadí, že je ochuzena o běžné radosti svých vrstevníků, ale vede vcelku spokojený život. To se však má brzy změnit. Paranormálové začínají z neznámých důvodů umírat a kolem Evie se začínají dít podivné věci. Potom se na scéně objeví Zlodějka duší a Evie jde o život…Šestnáctiletá Evelyn má opravdu zvláštní život. Je zaměstnankyní ,,MAZP" (Mezinárodní agentura pro zadržování Paranormálů), její práce tedy obnáší někdy zdlouhavé a namáhavé nahánění Paranormálních bytostí, které musí ,,označkovat" a dovést do Střediska Agentury, kde ona sama také žije od doby, co se jí ujali jako sirotka před osmi lety.

Evie vždy věděla, že je na ní něco zvláštního, přesto si ale nepřipadala být o moc jiná než její vrstevníci, to se jí ale nedařilo příliš dobře porovnat, protože téměř celý svůj život tráví buď chytáním Paranormálů, nebo zavřená ve Středisku. Evie ale není jenom normální holka, kterou opustili rodiče a ona měla to štěstí, že se jí po mnohých nevydařených pokusech někdo ujal. Evie bere MAZP jako svou rodinu a nikdy ji v podstatě nenapadlo, že se jí tato Agentura ujala právě pro její zvláštní nadání, tedy schopnost vidět skutěčnou podobu Paranormálů a odhalit tak jejich maskovácí kouzlo, kterým se kryjí před lidmi. S tím, co Evie dokáže je tak odchyt Paranormálů mnohem jednodušší a rychlejší, proto je pro MAZP nepostradatelná. Ale Evie nechce celý svůj život strávit s růžovým paralyzérem v ruce a s dýku u pasu a po nocích hledat nadpřirozené bytosti... Ale s tím Evie nic moc nenadělá, i když by si opravdu moc přála žít jako ostatní vrstevníci, chodit do školy, mít partu kamarádou, účastnit se školních plesů a mít svou zamykací skříňku, není jí to dopřáno.

Pořád jsou tady, ale osoby, kterým na Evie záleží, Raqel, vedoucí Střediska, která jí v podsatě nahrazje matku, mořská panna Lish, jediná její kamarádka, která ale žije v obrovském akváriu a promlouvá skrz počítač. A potom je tady ještě Reth, jeden z Paranormálů, přesněji řečeno víl, který pracuje pro MAZP. Právě u Retha je ale Evie přesvědčená, že on dělá všechno jen pro sebe, ne proto, že by mu na ní nějak záleželo.

Jednoho dne, kdy do Střediska pronikne záhadný Paranormál, Lease, který umí měnit svou podobu podle libosti, se všechno změní. Evie se s ním zblíží, i když o něm vlastně nic neví. V jeho ,,cele", kde je zavřený, aby prozradil své důvody vniku do Střediska, začne Evie trávit všechen svůj volný čas. Pozdějí zjišťuje, že je pro ní Lease víc než jen nezvyklým odreagováním...

Eviny spokojeně strávené chvilky s Leasem, ale pominou v okamžiku, kdy někdo začne vraždit ostatní Paranormály, všichni mají najdenou plné ruce práce a všechno se ještě zhorší, když se osoba, která má tohle všechno na svědomí, i přes všechna ochranná opatření, dostane do Střediska....


S paranormálními bytostmi máme možnost se setkat v opravdu velkém množství knih. Většinou jich ale do příběhu nebývá zakomponováno příliš mnoho a právě tím se kniha Paranormálové liší. Zde se nachází nepřeberné množství všech nejrůznějších nadpřirozených bytostí od upírů a vlkodlaků, přes víly a mořské panny až po elfy a čarodějnice. Tito paranormální tvorové, ale netropí příliš škod, což je způsobenou hlavně tím, že jsou pod neustálou kontrolou MAZP, lidé ani netuší, že se po ulicích společně s nimi procházejí tvorové, kteří nejsou tak docela normální.

Autorka čtenářům poskytla zase torchu jiný pohled na věc a vnímání takovýchto bytostí. Například víly, které by se mohly pozdávat jako drobounká, mírumilovná stvoření oplývající láskou, potvrzují rčení, že zdaní někdy klame. Víly nejsou vůbec tak sladké, jak by si mnozí mysleli a dokonce nejsou ani hodné, mají skrátka své vlastní vnímání světa a tím se řídí. Nesnášejí, že je MAZP využívá pro své účely, jde jim jen o ně samotné a o jejich prospěch.
Dále například upíří zde vůbec nevystupují jako neuvěřitelně neodolatelné bytosti, jak jsme povětšinou zvyklí. Upíři stejně jako jiní Paranormálové používají krycí kouzla, aby nebylo poznat, co jsou doopravdy zač... a právě Evie dokáže tuto jejich identitu odhalit a díky kotníkovému náramku polapit...

A právě potom, co se objeví Lease, ze kterého se vyklube Vodouš, Evie začne přemýšlet o tom, co je vlastně zač Ona sama a nakolik se liší od, pod kouzlem skrytou slupkou ve skutečnosti hnijících upírů a čarodějnic pojídajících malé malé děti...


Na knihu jsem se velice těšila. Nejprve mě zaujala svou obálkou, která je vážně povedená a i po přečtení můžu říct, že mě nezklamala. Naopak mě kniha velice překvapila, i když jsem měla docela velká očekávání, s klidným svědomým můžu říct, že byla ještě lepší než jsem doufala.
Děj knihy je podle mě originální a velice povedený. Svět, který autorka ve své knize vytvořila, je zajímavý i příběh se mi velice líbil, byl akční a romantický, pro mě tam zkrátka bylo všechno, co by měla kniha mít, aby mě zaujala.
Četlo se to dolova jedním dechem, opravdu jsem nečekala, že by kniha byla takhle čtivá, ale je to tak, neuvěřitelně mě to vtáhlo do děje, nutilo mě to číst pořád dál a dál, dokud jsem se nedostala až úplně nakonec, což se mi zas až tak často nestává...

Hlavní hrdinku Evie jsem si oblíbila hned na začátku, je mi velice sympatická a ještě víc si mě získala svým vztahem s Leasem, můžu říct, že jsem těm dvěma celou dobu hrozně moc fandila, i když jsem byla hodně napjatá, co že to ten Lease je vlastně zač, byla jsem nejistá, co se z něj vyklube, ale i přesto mě prostě dostal...


Rozhodla jsem se knize dát 4 hvězdičky, protože se mi vážně moc líbila a neuvěřitelně mě navnadila na pokračování, na které se opravdu těším a jsem zvědavá, co se bude dít dál.
Ale protože nic není jenom růžové, musím říct, že mě velice zklamalo velké množství chyb v našem překladu, což sice není vina samotné autorky, ale přece jen to to knize trochu ubírá. Děj sice zůstává pořád poměrně kvalitní, ale někdy je trochu těžké se v tom orientovat. Je pochopitelné, že se občas nějaká ta chyba v knize vyskytne, ale tady to bylo poměrně často, takže to považuju docela za mínus, ale snad se to do příště zlepší. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alabell Alabell | 24. června 2012 v 23:46 | Reagovat

Páni, to jsem překvapená že tě kniha tak nadchla. Mě totiž trochu zklamala..

2 lucinka13 lucinka13 | 13. června 2013 v 15:14 | Reagovat

vyzerá zaujímavo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama