Anotace a obrázky obálek knih pocházejí z oficiálních stránek nakladatelství, které knihu vydává.

Recenze: Luxus

17. února 2012 v 23:15 | Ronnie |  Reviews
Originální název: The Luxe
Autor: Anna Godbersen
Série: Luxus
Díl: první
Nakladatelství: BB/Art, 2011
Vydání: Hardback, 304stran
První věta: Ráno 4. října 1899 odešla Eliztabeth Adora Hollandová - nejstarší dcera zesnulého Edwarda Hollanda a jeho ženy Louisy Gansevoortové Hollandové - do Království nebeského.

Anotace: Půvabné dívky v krásných šatech, které se baví až do svítání na večírcích, neodolatelní mladíci s prohnaným úsměvem a nebezpečnými úmysly. Drobné lži, temná tajemství a skandální vztahy. Takový je Manhattan v roce 1899… Manhattanské společenské scéně vládnou Elizabeth a Diana Hollandovy. Když zjistí, že jejich postavení je velice vratké, náhle všichni představují hrozbu pro jejich šťastnou budoucnost. Tenhle vzrušující výlet do věku nevinnosti, který se odehrává ve světě bohatství a klamu, má ovšem k nevinnosti nesmírně daleko.!Obsahuje drobné spoilery!

Kniha pojednává o životě New Yorské smétanky, příběh se točí okolo 4 dívek. Sester Hollandových, noblesní a vždy krásné Elizabeth, kterou všichni zbožňují a mladší, rozpustilé, spontání a snivé Dianě. Další z dívek je nejlepší kamarádka Elizabeth, Penelopa Hayesová, která vůbec není taková, jak se přede všemi tváří. A poslední, ale určitě ne co by do důležitosti je služebná Hollandových, Lina Burdová, která je neuvěřitelně nespokojená se svým životem, zdá se jí, že si jí vůbec nikdo neváží a v podstatě je jí jasné, že pokud zůstane její postavení ve společnosti stále takové, jaké je teď, nic se na jejím životě nezmění. A proto se bude hodně snažit svou situaci vylepšit a bude schopná proto udělat v podtatě cokoliv. I to čeho by později mohla hodně litovat...

Osmnáctiletá Elizabeth Hollandová se zrovna vrací domů, po svém prázdninovém pobytu v cizině. Chvíli po návratu se od své matky dozvídá, že jejich ekonomická situace se výrazně zhoršila, jelikož její otec zanechal spoustu dluhů a proto, aby si mohly udržet své dosavadní postavení mezi váženými a bohatými rodinami v New Yorku, musí se Elizabeth provdat za zámožného muže. Z toho Elizabeth rozhodně není nadšená, ale nechce zklamat matku a dovolit, aby její rodina zůstala úplně bez prostředků a chudá, proto tedy souhlasí, i když je z toho její srdce velice nešťastné a zlomené, Elizabeth už totiž svou lásku má, o té ale nikdo neví.
Mladíkem, který se má stát jejím manželem byl zvolem Henry Schoonmaker. Je tady ale další problém, Henry, který se opravdu rád baví, z čehož není jeho otec přiliš nadšen a tak mu v podstatě přikáže, aby si našel spořadou dívku, která mu bude dobrou ženou, ani zdaleka nestojí o Elizabeth, nýbrž o její mladší sestru, divokou a nespoustanou Dianu, se kterou se před časem seznámil a pořádně to mezi nimi zajiskřilo. To však rozhodně nenechává chlanou domýšlivou královnu večírku Penelopu, která si Henryho nepřetržitě nárokuje. Nastávají zde, ale i další milostné propletence...


Přiznám se, že mě kniha zaujala především svou obálkou, která je opravdu nádherná, nic víc mě na ní příliš neupoutalo, děj se mi nezdál, aspoň podle anotace nějak výjimečný. Ale kniha mě hodně překvapila, já sice moc nemusím tento typ příběhů, zdají se mi zbytečně protáhlé a bez akce, což je vlastně pravda, ale Luxus se mi líbil a bavil mě. Je to možná i tím, že je to historický romám, a ty mám rozhodně radši, než ty z dnešní doby.

Vztahy v této knize jsou opravdu hodně komplikované, takže ze začátku jsem se v tom trošku ztrácela, ale to se brzo upravilo. Je to vlastně klasická romanťárna, což mi ale rozhodně nevadilo, protože ty já zbožňuju, akorát jsem zvyklá, že je to aspoň malinko říznuté nějakým tím nadpřirozenem. Tady to tak logicky není a i když tento typ dějové linie příliš nevyhledávám, určitě občas neuškodí, přečíst si něco odlechčeného. No, i když nevím, jestli to zrovna u této knihy platí, ale rozhodně je to dobrá kniha.

I když, jak už jsem zmínila, to není nic akčního, i tak se na tom dá najít něco, co vás zaujme. Porozovat ty nejrůznější pletichy a intriky, které proti sobě hlavní postavy střádají je ani ne zábavné, ale spíš poučné, je to taky něco trochu ze života a mě rozhodně zajímalo sledovat, co a jak chodí.... Největší potvorou je zde určitě Penelopa, která mě svým chováním docela vytáčela a ta její přetvářka mě vážně dopalovala...


Sice úplně klasický románek, se vším všudy, ale vážně se mi moc líbil, na to že tenhle žánr nemám moc ráda a rozhodně ho nevyhledávám. Fakt mě to dostalo, bylo to dobře napsané, nikde jsem se neztrácela, což se mi občas u takových příběhů stává, takže jsem nadšená, těším se na další díly a protože mě kniha velice mile překvapila, dávám jí 4 hvězdičky. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Abyss Abyss | Web | 24. června 2012 v 20:46 | Reagovat

Tuhle knihu mám doma už hrozně, ale opravdu nehorázně, hrozně dlouho doma a stále jsem se k ní nějak nedostala :D Občas mám chuť se do ní konečně začíst, ale nakonec si to zase nějak rozmyslím :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama